Czynniki środowiskowe, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie

Czynniki środowiskowe, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie

Polecane portale Polecne i promocje

Naturalne środowisko ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania człowieka, a tym samym determinuje jego zdrowie. Nie da się uniknąć bezpośredniego oddziaływania poszczególnych czynników zewnętrznych, z których wiele wykazuje bardzo niekorzystny wpływ na organizm. Jakość życia każdej jednostki w dużym stopniu zależy od tego, jak duża jest ekspozycja na te negatywne elementy środowiskowe.

Woda

Woda to główny składnik środowiska zewnętrznego, który jest niezbędny do życia. Funkcjonuje ona jako jeden z kluczowych elementów wewnątrzustrojowych krwi, a tym samym służy do transportu hormonów oraz substancji odżywczych Odpowiada również za wydalanie z organizmu różnych składników ubocznych przemiany materii, które wykazują szkodliwy wpływ. Od stanu i jakości wody pitnej w dużym stopniu zależy poziom zdrowia człowieka. Stanowi ona 92 proc. krwi, 22 proc. kości oraz aż 75 proc. mózgu i mięśni. Jeżeli jest zanieczyszczona, niekorzystnie wpływa na odporność organizmu przed bakteriami i infekcjami. Woda pochodząca ze złej jakości źródeł wykazuje też negatywne oddziaływanie na nerki, utrudniając im usuwanie toksyn.

Produkty spożywcze

Żywność jest ważnym elementem środowiska zewnętrznego, którego jakość w dużym stopniu wpływa na równowagę zdrowotną człowieka. Na jakość pożywienia negatywnie oddziałuje obecność substancji chemicznych, które dodawane są do niej na etapie przemysłowej obróbki. W zamierzeniu mają one poprawiać wygląd, smak i długość terminu przydatności do spożycia poszczególnych produktów, jednak wpływa to bardzo niekorzystnie na organizm. Zdrowiu nie sprzyjają również różne metody przetwarzania żywności, takie jak smażenie, wędzenie czy nadmierne solenie. Nadmiar substancji toksycznych i syntetycznych w pokarmach znacząco przyczynia się do wzrostu rozwoju różnych schorzeń, w tym nowotworów.

Przeczytaj:  Jakie obuwie ortopedyczne dla dzieci?

Czynniki środowiskowe, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie

Powietrze atmosferyczne

Na poziom zdrowia człowieka w dużym stopniu wpływa stan powietrza atmosferycznego. Dotyczy to zarówno jego składu, jak i poziomu ciśnienia. Na skutek nieprawidłowego dotlenienia organizmu dojść może do rozwoju wielu zaburzeń, które doprowadzą do różnych niekorzystnych zmian w jego obrębie. Nieodpowiednia jakość powietrza atmosferycznego może prowadzić do zatruć, np. poprzez wdychanie zawartych w otoczeniu substancji toksycznych. Podnosi się tym samym ryzyko zaburzeń na skutek skażenia substancjami stałymi, które dostają się do organizmu drogą mechaniczną. U wielu osób zwiększają się też szanse wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego czy układu oddechowego, np. astmy

Czynniki związane z klimatem i pogodą

Czynniki atmosferyczne wykazują ogromny wpływ na zdrowie człowieka. W zależności od panującej pogody, mogą one działać korzystnie lub niekorzystnie. W okresie zimowym przyczyniają się do zapaleń górnych dróg oddechowych, a tym samym nieżytów nosa czy dolegliwości bólowych gardła. W lecie występuje natomiast zwiększone ryzyko udaru, oparzeń słonecznych czy omdleń spowodowanych wysokimi temperaturami. Nie bez wpływu na ludzkie samopoczucie oraz zdrowie ma również poziom ciśnienia, który u szczególnie wrażliwych jednostek może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ podnoszą ryzyko zawału serca i migotania przedsionków.

Przeczytaj:  Komu pasują blond włosy? Jaki odcień wybrać?

Czynniki środowiskowe, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie

Gleba

Jakość gleby w sposób pośredni wpływa na ludzkie zdrowie. Jej stan decyduje o wartościach odżywczych produktów roślinnych i zwierzęcych, które spożywane są przez człowieka. O ilości dostarczanych do organizmu niesprzyjających substancji decyduje zarówno sposób uprawy roślin czy hodowli zwierząt, jak i sama polityka agrarna. Niekorzystny wpływ na glebę wykazują zwłaszcza chemiczne środki ochronne, które wywołują liczne zanieczyszczenia środowiskowe. Aby zwiększyć swoją świadomość zdrowotną, warto odwiedzić portal: https://polski-blog-medyczny.pl/. Na stronie znaleźć można wiele praktycznych porad, które pozwolą na lepsze zrozumienie problemów wynikających z czynników środowiskowych oraz poznanie sposobów na praktyczną profilaktykę.

1 thought on “Czynniki środowiskowe, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie

  1. Według mnie to żywność jest najważniejszym czynnikiem środowiskowym, który wpływa na nasze zdrowie. Prawdziwe jest stwierdzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Na pewno wszechobecne konserwanty i dodatki do żywności nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Wybierajmy zatem jak najmniej przetworzone produkty.

Comments are closed.