Jak żyć długo i szczęśliwie? Nie jeden nad tym się zastanawia, lecz każdy dociekliwy zawsze pozna tajniki dobrego życia. Jakie one są?

Poradniki

Nie jeden nad tym się zastanawia, lecz każdy dociekliwy zawsze pozna tajniki dobrego życia. Jakie one są?  Mimo ciągłego pośpiechu i zaniedbania siebie, cały czas chcielibyśmy otrzymywać więcej i więcej. Również, jeśli chodzi o zdrowie. Musimy jednak dać coś od siebie. Co zrobić, aby żyć długo i być zdrowym?

Żyć długo i szczęśliwie… chyba każdy by tak chciał. Czy to jest wiele? Nie, to jest właśnie tyle, ile powinien otrzymywać każdy człowiek z samego faktu życia. Jednak każdy musi zrozumieć, że to każdy z osobna jest panem swojego losu i tylko od niego zależy, jak będzie wyglądało jego życie i czy w najbliższym czasie się poprawi.

Żyj przede wszystkim dla siebie

Mentalność ludzi z pokolenia na pokolenie bardzo się zmienia. Chyba wielu z nas odnosi wrażenie, że mimo życia w innym systemie, to ludzie i tak kiedyś potrafili cieszyć się z życia i mimo wszelkich przeciwności, starali się o nich nie pamiętać, lecz z każdej chwili czerpać radość. Tak było właśnie kiedyś. A jak jest dzisiaj? Dzisiaj nie potrafimy zauważyć piękna codzienności, nie zwracamy uwagi na szczegóły, które przynoszą nam radość z życia. Nie żyjemy emocjami, lecz jesteśmy schematyczni i nie potrafimy czerpać z różnych sytuacji. Ciągły pośpiech, ciągłe nerwy i strach, ciągłe narzekanie i te wszystkie negatywne emocje, to jest właśnie coś, co po wielu latach potrafi doprowadzić na skraj wyczerpania. Ciągle oczekujemy od siebie coraz więcej i inni też od nas oczekują coraz więcej, stale na coś narzekamy i nie potrafimy zauważyć mimo negatywnych stron, także tych pozytywnych. Oczywiście nie należy tu uogólniać, ale czy tak właśnie nie jest?

Może nie zdajemy sobie sprawy, ale to wszystko doprowadza do pogorszenia naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Życie w negatywnych emocjach i o negatywnym nastawieniu sprawia, że gorzej się czujemy zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Życie w stresie może powodować u nas różne groźne choroby, a ciągły pośpiech nie pozwala nawet na chwilę odpoczynku. To wszystko obowiązkowo trzeba zmienić.

Każdy musi znaleźć czas na siebie i czas na wytchnienie. Należy nauczyć się dostrzegania tych pozytywnych stron wszystkiego, co nas otacza. Musimy także nauczyć się wyznaczać sobie swój wolny czas i poznać swoją własną wartość. Może się wydawać, że tak nie jest, jednak zmiana stylu naszego życia i zmiana nastawienia do codzienności, może przyczynić się do wydłużenia naszego życia.

W każdym dniu powinniśmy zaplanować chwilę dla siebie i dla naszej rodziny. Nie możemy pozbawiać siebie wolnego czasu i przyjemności. Czytanie książki, oglądanie ulubionego serialu, wyjście to teatru, czy zwykły spacer, to właśnie powinny być obowiązkowe punkty każdego naszego dnia. Trzeba po prostu robić to, co się lubi i chociaż na chwilę zapomnieć o obowiązkach. To przysłuży się zarówno nam, jak i całemu naszemu otoczeniu. Zmiana sposobu życia i zmiana codziennych nawyków musi nastąpić, aby żyło się nam łatwiej i lepiej.

Nie przynoś pracy do domu

Wielu pracowników jest albo tak uzależnionych od pracy, że przynosi ją ze sobą do domu, albo też jest zmuszanych do tego, przez swoje kierownictwo. Należy znać swoją wartość i postawić się, ponieważ czas po pracy powinien być czasem wolnym. Jeśli damy sobie kilka godzin na to, aby zapomnieć o tym, co robimy w pracy, to będziemy o wiele bardziej efektywni, niż gdybyśmy przy pracy spędzali wiele godzin.

Bardzo ważne jest także to, aby zmieniać otoczenie. To znaczy, jeśli pracujemy w biurze i przy komputerze, to w domu starajmy się unikać siedzenia przed laptopem i nieco urozmaicić swój dzień. Wyjście na spacer, do centrum handlowego, czy obejrzenie filmu i leżenie na kanapie, będzie lepszym odpoczynkiem dla naszego ciała, dla mózgu, niż po powrocie zza biurkowej pracy, siedzenie znów przy biurku, tym razem grając, czy też serfując po Internecie. Nam może wydawać się, że niby nie robimy nic złego dla siebie, ponieważ właśnie cały czas robimy to, co lubimy. Nie mamy jednak świadomości, że męczymy swoje ciało i mózg. My potrzebujemy w ciągu dnia różnorodności i musimy ją sobie zapewnić.

Przeczytaj:  Leki z internetowej apteki, jakie dostępne.

Odżywiaj się zdrowo

Jeśli każdego dnia się spieszymy i nie skupiamy na sobie, to również nie mamy czasu na to, aby zdrowo się odżywiać, a jest to ogromny błąd. Odpowiednia dieta to podstawa tego, aby nieco wydłużyć swoje życie. Wszyscy, którzy na co dzień żywią się w fast foodach, czy też w marketach kupują gotowe dania, wręcz proszą się o jakieś choroby i na starość może okazać się, że to im nie wyszło na dobre.

Zjedzenie sobie jakiegoś hamburgera, czy też pizzy raz na jakiś czas nie jest takie złe. Jeśli jednak ktoś robi to nałogowo, to niech będzie świadom, że wtłacza w siebie tysiące zbędnych kalorii i toksyn. Dobrze byłoby, gdyby warzywa i mięso stosowane w tych wszystkich daniach, które są spożywane, były świeże i naturalne, jednak prawda jest taka, że są one naszpikowane konserwantami i urosły również w towarzystwie różnych magicznych chemikaliów. Może i w małych ilościach to nie szkodzi, jednak w dużych jest już dla naszego organizmu groźne. Ciężko jest jednak uniknąć chemii w jedzeniu, skoro znajduje się ona w większości produktów, które kupujemy na przykład w marketach.

Nie ma jednak sytuacji, której nie da się zmienić i gdzie nie da się jakoś poprawić swojego bytu. Chcąc żyć dłużej i szczęśliwiej, warto zdecydować się na jakiś wariant diety, czy inaczej mówiąc, na zmianę nawyków żywieniowych. Nie ma to być żadna dieta głodowa, czy nawet nastawiona na to, aby zrzucić zbędne kilogramy. Ma to być dieta, która będzie zdrowa dla naszego ciała.
Od czego należy zacząć? Od planowania. Przede wszystkim, jeśli ktoś chce brać to wszystko na poważnie, to na początku powinien zbadać, jak wyglądają jego aktualne posiłki i czym się odżywia. Warto też zajrzeć do swoich szafek z jedzeniem i do lodówki, żeby sprawdzić, co ciekawego się tam znajduje. Wszystko należy zapisać lub zapamiętać i sprawdzić, z czego dany produkt się składa. Taka lista naszych codziennych posiłków to świetny sposób na to, aby mieć podstawę do zmian. W ten sposób dowiemy się, czy dotychczas odżywialiśmy się bardzo źle, czy może w naturze mamy spożywanie zdrowych produktów.

Teraz z takiej listy pora zrobić użytek. Przyjmijmy, że jest to nasza lista zakupów. Pierwsze co robimy, to wykreślamy z niej wszystko, co ma dużą zawartość cukru. Zapamiętajmy, że cukier to zło i jeśli chcemy sięgnąć po coś, żeby posłodzić herbatę lub kawę, to powinniśmy skorzystać ze zdrowszego miodu. Teraz czas na wszystkie produkty, które mogą pochwalić się tym, że przy ich tworzeniu wykorzystano wszystkie możliwe istniejące pierwiastki. Wszystko, co składa się w większej ilości z chemii, powinno natychmiast zniknąć z naszej listy. Jeśli tak postąpimy i nie boimy się, że nagle na tej liście nie będzie naszych ulubionych produktów, bo jesteśmy świadomi, że robimy to dla naszego zdrowia, to już znaczy, że postawiliśmy ogromny krok do przodu. Pora na ostatnie mini zmiany, czyli na wykreślenie wszystkich produktów, które przypadkiem mają inny kolor, niż powinny. Chodzi tu głównie o pieczywo, makarony itd. Chleb i bułki, które jemy, powinny w jak największej mierze składać się z ziaren. Makaron najlepiej jest wybierać ten brązowy, ponieważ jest najzdrowszy. Dobrze byłoby także zaopatrzyć się w kasze, zamiast ryżu, no i w płatki owsiane, które w połączeniu z owocami i miodem i jeszcze jogurtem naturalnym lub na mleku, czy też wodzie, są świetną opcją na śniadanie.

Przeczytaj:  Leki z internetowej apteki - czy to się bardziej opłaca?

Trochę to zajęło, ale teraz możemy powiedzieć, że nasza spiżarnia jest pełna zdrowej żywności i do tego bardzo smacznej. Wystarczy tylko odpowiednio porcjować sobie wszystko i nie przesadzać z kaloriami, a można przez długi czas dbać o zdrowie i sylwetkę, właśnie dzięki takiemu zdrowemu odżywianiu się. Może nam się wydawać, że teraz mamy ograniczoną ilość produktów, z których korzystamy i przez to mamy mniejsze możliwości gotowania. Wcale tak nie jest, ponieważ jest to wręcz motywacja do tego, aby poznać nieco nowych potraw i do tego bardzo zdrowych.

Sport to zdrowie

Chyba nikt temu nie zaprzeczy, że uprawianie sportu, to coś bardzo przydatnego dla naszego organizmu. Dzięki temu, że każdego dnia trochę się poruszamy, usprawniamy wiele układów w naszym organizmie, dzięki czemu lepiej on pracuje.

Czasem jednak po prostu nie mamy ochoty na żadne ćwiczenia i najlepiej byśmy przeleżeli cały dzień. Jeśli mamy taką duszę leniwego człowieka, który do tego nie lubi sportu, to także dla nas coś się znajdzie. Wystarczy chwila aerobiku w domu, czy też codzienny spacer do pracy, czy też szkoły, zamiast jazdy samochodem, albo komunikacją miejską i już robimy coś dla naszego ciała.
Już po kilkunastu minutach ruchu zaczynamy spalać tkankę tłuszczową i pracujemy nad poprawą stanu naszej kondycji. Każdego dnia powinniśmy ruszać się przynajmniej 30 minut. Niezależnie od naszego wieku i sprawności, jesteśmy w stanie to robić.

Szczególnie ważne to jest w przypadku osób, które w zastraszająco szybkim tempie zbliżają się do starości i powoli zaczną się u nich objawiać wszelkie dolegliwości związane z ruchem. Można im wyjść naprzeciw i zawalczyć z nimi, właśnie poprzez regularny ruch.

Świetną motywacją, szczególnie dla kobiet, może być również fakt, że sport poprawia kondycję naszej skóry, dzięki czemu pozbywamy się z niej różnych nieciekawych elementów, a także poprawiamy jej elastyczność i bardzo siebie odmładzamy. Chyba każda kobieta marzy o tym, aby być wiecznie młodą. Zamiast decydować się na operacje plastyczne i zabiegi kosmetyczne, lepiej jest po prostu poruszać się trochę każdego dnia i tak właśnie zapewniamy sobie lepszy wygląd naszego ciała.

Wszystko, co będziemy robić, ma służyć temu, aby lepiej się czuć i wyglądać, lecz przede wszystkim temu, aby zapewnić sobie dłuższe, szczęśliwsze i zdrowsze życie. Uprawianie sportu, dieta i zmiana nastawienia do życia, to są właśnie klucze do sukcesu i to ich powinniśmy się trzymać. Wystarczy trochę starań i skupienie się na sobie, żeby wydłużyć swoje życie. Oczywiście nigdy nie będziemy pewni tego, co nasz czeka w przyszłości i czy te wszystkie starania pomogą. Jednak pewne jest to, że nie zaszkodzą i na pewno nieco poprawią kondycję całego naszego ciała.