Życie ma się tylko jedno. Może warto dowiedzieć się, jak o nie dbać, by żyć bardzo długo i szczęśliwie?

Poradniki

Zdrowe i długie życie, to marzenie nie jednej osoby. Niestety ze względu na styl życia, wiele osób w pewnym wieku dotkniętych jest różnymi chorobami. A co by było, gdyby wcześniej wiedziały o tym, jak zadbać o swoje zdrowie?

Zycie ma się tylko jedno, dlatego właśnie powinno się o nie dbać najlepiej, jak się tylko potrafi. Jeśli ktoś dobrze o siebie zadba i będzie dbał przez cały czas, nie zaniedbując żadnej swojej potrzeby, to przez wiele lat będzie mógł się cieszyć zdrowiem i spokojem, a z tego wynika, że także ogromnym szczęściem.

Jak żyć zdrowo i szczęśliwie?

Odpowiedź na to pytanie chciałby uzyskać każdy. Byłaby to idealna recepta dla każdego, kto czerpie radość z życia i nie chce go kończyć zbyt szybko. Z jednej strony można odpowiedzieć na to pytanie, jednak z drugiej należy zaznaczyć, że nie ma na to idealnej recepty i tak naprawdę to od każdego zależy indywidualnie, czy zdoła o siebie zadbać, czy może po prostu stwierdzi, że zbyt dużo musi temu poświęcić. Jednak gdy patrzymy na te wszystkie osoby, które ze spokojem dożywają 100 lat, to chyba jednak fajnie byłoby przeżyć tyle czasu. Oczywiście niektórzy dożywają tylu w chorobie, lecz wielu cieszy się zdrowiem i są nadal aktywni.

Przede wszystkim dzisiejsze pokolenia mogłyby nauczyć się czegoś od tych starszych pokoleń i brać z nich przykład. Oczywiście nie ze wszystkiego, lecz ze wszystkich pozytywnych aspektów, jakie tylko dałoby się zauważyć. Przede wszystkim chodzi tu o styl bycia, o zachowanie i o dbałość o wszystko, co nas otacza.

Pamiętaj, że jesteś najważniejszy

Jednym z największych problemów dzisiejszych czasów, który dotyka wielu osób i zabiera im zarówno zdrowie, jak i szczęście z życia, to problem podejścia do swojego własnego życia. Ludzie starają się pracować jak mrówki, a więc znacznie ponad swoje siły. Każdy chce być lepszy, chce mieć najlepsze osiągnięcia, chce wyrabiać najlepsze normy i chce najlepiej wypadać wśród wszystkich pracowników i przez to właśnie zapomina, jak ważne jest dbanie o samego siebie.

Ciągły pośpiech, ciągłe nerwy, niezdrowe jedzenie, nieregularne posiłki, brak czasu na odpoczynek fizyczny i psychiczny, to wszystko potrafi naprawdę bardzo wykończyć. Ten cały wyścig szczurów jest okropny i prowadzi ludzi to psucia swojego życia. Należy przypomnieć sobie o tym, że to my jesteśmy najważniejsi dla siebie i za takich powinniśmy się uważać. Nie jest to żaden narcyzm ani egoizm, ponieważ tu chodzi tylko i wyłącznie o dbanie o siebie. Jeśli kogoś to nie przekonuje, to niech pomyśli, że jeśli sam będzie się czuł ze sobą dobrze, to dzięki temu będzie więcej osiągał i będzie bardziej produktywny.

Ludzie muszą sobie przypomnieć, czym jest rodzina, przyjaciele, a także co oznacza prawdziwy czas wolny dla siebie i jak go pożytecznie spędzać. Każdy z nas musi też nauczyć się, co robić, aby dbać o siebie każdego dnia, czyli przede wszystkim o swoje zdrowie, odżywianie i o sprawność fizyczną i psychiczną. Tylko jeśli każdy będzie czuł się bezpiecznie i miał swoją w miarę rozwiniętą strefę komfortu, której nikt nie atakuje, będzie mógł powiedzieć, że żyje dla samego siebie i nie zależy mu na samych laurach.

Czas dla siebie

Przeczytaj:  Epidemia grypy – poznaj 5 skutecznych sposobów na to, by uniknąć zachorowania

Zdrowie nie oznacza tylko i wyłącznie zdrowia fizycznego, lecz także w dużej mierze zdrowie psychiczne. Jest ono bardzo ważne przez cały czas. Podtrzymuje nas i innych na duchu, a także pozwala czerpać radość z życia. Ludzie, którzy nie potrafią znaleźć czasu na odpoczynek, są stale zmęczeni i wszystko ich denerwuje i męczy. Wystarczy każdego dnia, chociaż na godzinę powiedzieć sobie STOP i już tyle starczyłoby, aby się jakoś rozluźnić, zapomnieć o wszystkim, odlecieć na chwilę z tego nudnego świata.
Każdego dnia po pracy lub przed pracą należy znaleźć czas dla siebie. Najlepiej jest, aby w tej wolnej chwili robić coś, co się lubi. To znaczy czytać książkę, przejść się na spacer, obejrzeć ulubiony serial, czy też znaleźć sobie jakieś inne zajęcie. Chodzi tu po prostu o psychiczny reset, o zapomnienie, jak wygląda zwykły i stresujący dzień.

Jednak nie należy też zapominać o rodzinie, ponieważ również jej należy poświęcać odpowiednio dużo czasu. Rezygnacja z innych zajęć na rzecz czasu wolnego to także możliwość zarezerwowania sobie chwili do spędzenia jej z rodziną, czy też przyjaciółmi. Sprawiając, że będziemy się czuli spełnieni, będziemy odczuwali zadowolenie z życia i poprawi się nasz stan psychiczny i fizyczny. Nie na darmo wielu lekarzy powtarza chorym osobom, że powinni mieć pozytywne nastawienie i wolę walki. Te cechy pomagają w zdrowiu przeżyć długi czas i dlatego są takie ważne.

Nie zabijaj swojego żołądka

Z życia w stresie i ciągłym biegu sprawia, że jesteśmy bardzo zmęczeni, lecz jest jeszcze coś gorszego, co z tego wynika. Mianowicie sami siebie trujemy. Niektórzy pewnie będą zdziwieni, słysząc to i pomyślą sobie, że przecież nie jedzą niczego, co im bardzo szkodzi i psuje ich żołądek. Tak naprawdę to zatruwanie siebie polega na tym, że nie skupiamy się dokładnie na tym, co kupujemy i nawet jeśli nie żywimy się w fast foodach i nie jemy cały czas pizzy, czy innych tego typu potraw, to dostarczamy naszemu organizmowi ogromne dawki chemii i to jest właśnie ta trucizna.

Dzisiejsze produkty w głównej mierze składają się z samej chemii, jeśli tylko spojrzymy na skład niektórych rzeczy w naszej szafce i lodówce, to przekonamy się, że tak naprawdę sami nie wiemy, co z czego jest zrobione. Przecież jedzą to każdy, więc dlaczego właśnie nam miałoby zaszkodzić? Szkodzi każdemu i powinniśmy o tym wiedzieć. Powoli odkładają się w naszym organizmie substancje dla nas szkodliwe, dobijamy swoje narządy różnymi związkami chemicznymi i zauważamy to dopiero po wielu latach, gdy pojawiają się pierwsze choroby.

Zapewnienie sobie długiego i spokojnego życia to przede wszystkim zmiana naszych nawyków żywieniowych. Jeśli ktoś nie chciałby bardzo zmienić tego, co jadał na co dzień, to i tak zawsze może coś zrobić dla siebie. Niech, chociaż wybiera zdrowsze produkty. Wystarczy poświęcić w sklepie kilka minut więcej na wybór produktów i zwracanie uwagi na ich skład i to już będzie ogromny krok, w drodze do żywieniowego sukcesu.

Jeśli znajdzie się ktoś bardziej zdeterminowany i odważniejszy, to może poczynić jeszcze większe kroki. Przede wszystkim należy zrezygnować z nadmiaru niezdrowego cukru i nadmiaru tłuszczów. Cukier to tak zwany biały zabójca i nie przyda nam się na nic, a możemy zastąpić go czym innym, jak na przykład miód, czy nieco zdrowszy cukier brązowy. Przydałoby się także wymienić zawartość lodówki i spiżarki. Gdy istnieje tylko taka możliwość, to należy zrezygnować z wszelkich produktów, które w dużej mierze składają się ze składników czysto chemicznych, a w sklepie z łatwością możemy znaleźć ich zamienniki. Najprostszym przykładem może być tu białe pieczywo, które jest bardzo niezdrowe. Idealnym zamiennikiem dla niego, jest pieczywo wieloziarniste, które w jak największej mierze składa się z ziaren.

Przeczytaj:  8 zasad odpowiedzialnego pożyczania

Usunięcie z domu tych kilku rzeczy i zastąpienie ich zdrowszymi i smaczniejszymi zamiennikami, to bardzo duży krok, w kierunku oczyszczania naszego ciała z toksyn.

Nie należy także zapominać o napojach. Przede wszystkim należy unikać tych gazowanych i kolorowych, a także nadmiaru alkoholu. Oczywiście raz na jakiś czas można sobie pozwolić na lampkę wina do obiadu, jednak nie należy przesadzać, ponieważ alkohol psuje wątrobę, a także dzięki niemu szybciej przybieramy na wadze. W zamian tego dobrze jest spożywać duże ilości wody, a także świeżo wyciskanych soków. Woda najlepiej zaspokoi nasze pragnienie, a także jest najlepsza, w przypadku odchudzania i pozbywania się z organizmu toksyn.

Raz, dwa i trzy… czas na ćwiczenia

Trochę aktywności fizycznej jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a wszyscy, którzy uprawiają jakieś sporty, mogą cieszyć się wspaniałym samopoczuciem i nieraz także idealną sylwetką. Jednak wiadomo, że nie każdy urodził się sportowcem i pocenie się na siłowni, czy w trakcie biegania, to nie jest szczyt marzeń. Dlatego bardzo dużo mówi się, chociażby o tym, aby chociażby raz dziennie ruszyć się na krótki spacer. Pół godzinki, czy też godzinka dziennie w zupełności wystarczy, aby dotlenić swój organizm i spalić nieco kalorii, a także przyspieszyć trawienie i spalanie.

Codzienne ćwiczenia, czy to wcześniej wspomniany spacer, czy też siłownia i jazda na rowerze, poprawi naszą kondycję fizyczną i psychiczną, wzmocni odporność, a także co bardzo ważne, poprawi krążenie. Ruchu nie należy unikać, ponieważ dzięki niemu możemy zabezpieczyć swoje ciało przed przyspieszonym procesem starzenia. Chyba każdy już zdążył zauważyć, że osoby, które uprawiają sport, wyglądają i czują się o wiele lepiej od tych, którzy tego sportu unikają. Chodzi tu o wygląd skóry, o jej elastyczność, o podatność na choroby, jednak także chodzi o wszelkie układy wewnętrzne człowieka. Nie na darmo mówi się, że sport to zdrowie.
Oczywiście ciężko jest się do ćwiczeń zabrać, najlepiej więc jest to sobie zaplanować. Rozpisanie sobie treningów, czy nawet zaplanowanie codziennego spaceru znacznie ułatwia zmotywowanie się do tego. Swoje postanowienia warto także przedstawić rodzinie i znajomym. Będzie to dla nas bardzo korzystne, ponieważ jest to dodatkowa motywacja. Jeśli tylko złapie nas leń i nie będziemy chcieli się ruszyć z domu, to pomyślimy sobie o tym, co powiedzą inni na nasze lenistwo. Najpierw mówimy jedno, a potem robimy drugie, więc to o nas świadczy.

Zmiana siebie na lepsze, nie jest wcale taka ciężka. Wystarczy tylko trochę się postarać i wszystko dobrze sobie rozplanować. Trochę motywacji, trochę starań i trochę poświęconego czasu na siebie, tyle właśnie wystarczy, aby żyć bardzo długo w pełni sił i zdrowia i do tego żyć będąc bardzo szczęśliwym człowiekiem.