Zalety jogi po 50- tym toku życia

Poradniki

Zalety jogi po 50- tym toku życia

Zalety jogi po 50- tym toku życia

Począwszy od zwiększonej elastyczności stawów i mięśni po wzmacnianie całego ciała, pracowanie nad kondycją umysłu i zachowaniem spokoju- regularne uprawianie jogi ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, kondycję fizyczną i dobre samopoczucie.

Joga jest świetnym sposobem na pozostanie w formie oraz zwiększenie elastyczności i siły mięśni, o przy jednoczesnej trosce o stawy. Ale to nie wszystko. Liczne badania wykazują, że praktyka jogi wpływa bardzo pozytywnie na ciało i umysł osób po 50- tym roku życia. Wzmacnia i poprawia kondycję, a poszczególne asany korzystnie oddziałują na nasze ciało- począwszy od poprawy koncentracji po łagodzenie bólu kręgosłupa. Najogólniej rzecz ujmując, regularna praktyka jogi przynosi szereg pozytywnych efektów.

1) POPRAWA NASTROJU

Badania naukowe wykazały, że uczęszczanie dwa razy w tygodniu na zajęcia jogi lyengara, która kładzie nacisk na precyzję wykonywania asan, prawidłowy oddech oraz ćwiczenie w domu, znacząco zmniejsza objawy depresji. Inne badania potwierdziły, że joga ma o wiele większy wpływ na stres i poprawę nastroju niż spacery czy pozostała aktywność fizyczna, ponieważ dzięki ćwiczeniu jogi wzrasta w mózgu poziom kwasu gamma amino masłowego (GABA). Zbyt niski poziom tej substancji obserwuje się u osób cierpiących z powodu depresji i zaburzeń lękowych, a podniesienie stężenia GABA często wiąże się ze stosowaniem leków. Dzięki jodze można go jednak w naturalny sposób unormować.

2) ŁAGODZENIE BÓLU KRĘGOSŁUPA

Joga ma także korzystny wpływ na kręgosłup. Udowodniono, że łagodzi przewlekłe i trudne do zdefiniowania bóle dolnej części krzyża. Poprawia naszą postawę i elastyczność mięśni, które najczęściej są zaniedbywane. Ponadto, ćwiczenia odciążają kręgosłup, ponieważ aktywują pozostałe mięśnie, które go wspierają.

Przeczytaj:  Sposoby na dokuczliwy ból pleców w ciąży.

3) WZMACNIANIE STAWÓW

Wybieraj aktywność fizyczną chroniącą stawy przed uszkodzeniami i łagodzącą ból, który od czasu do czasu możesz odczuwać. Badania wykazały, że osiem tygodni praktyki jogi poprawiło kondycję fizyczną i samopoczucie pacjentów cierpiących na artretyzm. Osoby, które przez dwa miesiące chodziły dwa razy w tygodniu na zajęcia jogi i dodatkowo ćwiczyły w domu- wykazały 20-procentową redukcję bólu, zwiększenie poziomu energii, nastroju i kondycji fizycznej. Efekty jogi odczuwały nawet po dziewięciu miesiącach. Podobnie osoby z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, kolanowego, skokowego czy stopy, które dwa razy w tygodniu przez osiem miesięcy praktykowały 45- minutowe ćwiczenia jogi z wykorzystaniem krzesła odczuwały mniejszy ból i poprawiły jakość swojego życia.

4) ZADBAJ O UMYSŁ

Wciąż brakuje Ci czasu? Nie martw się, Twój umysł i tak może wiele zyskać. Zaledwie 20 minut Hatha- jogi- odmiany jogi, która bazuje głównie na pozycjach ciała i kontroli oddechu- znacząco poprawiło szybkość i dokładność osób, które wzięły udział w badaniu sprawdzającym umiejętność utrzymania koncentracji podczas otrzymywania i wykorzystywania nowych informacji. Uczestnicy byli znacznie bardziej skoncentrowani po zajęciach jogi niż po innych ćwiczeniach ruchowych. Autor badania położył nacisk na element świadomości jogi, który uspokaja umysł i odsuwa myśli odwracające naszą uwagę.

5) ODCHUDZANIE

Bardzo często joga jest postrzegana jako ćwiczenie o powolnym i małym wpływie na ciało. Myślimy zatem, że nie wpłynie znacząco na wskazania naszej wagi łazienkowej. Tymczasem badania pokazują zupełnie odwrotną tendencję. Udowodniono, że regularna praktyka jogi może być skuteczną bronią przeciw uwarunkowanemu wiekiem przybieraniem na wadze. Naukowcy przyjrzeli się, w jaki sposób joga wpłynęła na masę 15,5 tysiąca osób w wieku między 45 a 55 rokiem życia. Większość z nich w ciągu 10 lat przybrała na wadze średnio 1,4 kilograma. Naukowcy zasugerowali, że dzięki jodze mamy większą świadomość naszego ciała, a więc mniejszą tendencję do przejadania się.

Przeczytaj:  Tanie wyloty - jak je znaleźć? Odpowiadamy!

6) POPRAWA JAKOŚCI SNU

Aż 61 procent kobiet po menopauzie cierpi na bezsenność. Dobór odpowiednich ćwiczeń, które poprawiają jakość snu, jest niezwykle ważny. Dowiedziono, że uczęszczając przez 12 tygodni na zajęcia jogi i dodatkowo ćwicząc w domu, można znacznie poprawić jakość snu. W badaniu uczestniczyło 249 zdrowych kobiet, które prowadziły siedzący tryb życia i zaczęły uprawiać jogę, inne umiarkowane ćwiczenia ruchowe lub nie zaczęły uprawiać żadnej aktywności. Joga została powiązana z poprawą jakości snu oraz złagodzeniem stanów depresyjnych.

7) WZMOCNIENIE MIĘŚNI DNA MIEDNICY

Według raportów prawie jedna trzecia kobiet doświadcza nietrzymania moczu. Mimo tak ogromnej skali, o problemie niewiele się mówi. Jedno z badań wykazało jednak, że rozwiązaniem może być joga, która zwiększa świadomość ciała, zmniejsza zdenerwowanie i stres. U kobiet, które zaczęły uprawiać jogę, problem nietrzymania moczu zmniejszył się aż o 70 procent.