Przeziębienie potrafi być naprawdę uporczywe. Jak sobie z nim skutecznie poradzić?

Poradniki

Przeziębienie jest lekką chorobą, która jednak potrafi dać w kość. Najważniejsza jest szybka reakcja. Co robić, aby sprawnie poradzić sobie z uporczywym przeziębieniem?

Gdy dopada człowieka przeziębienie, to nagle przechodzi chęć i ochota na wszystko, a dodatkowo nie ma na nic sił. Warto więc wiedzieć, jak sobie z tą przypadłością poradzić i w jaki sposób bardzo szybko zwalczyć przeziębienie, by jak najszybciej znów móc się cieszyć pełnią zdrowia.

Co to jest przeziębienie?

Zawsze przyda się nieco wiedzy o każdej chorobie, ponieważ tak łatwiej jest z nią walczyć i o wiele szybciej można sobie z nią poradzić. Gdy dowiemy się, jakie jest źródło choroby, będziemy wiedzieli, jak się przed nią uchronić, a więc bardzo zwiększą się nasze szanse na to, że ta konkretna choroba nas nie tknie. Czym więc jest przeziębienie? Jest to wirusowe zapalenie nosogardła. Nosi ono również inne nazwy, jednak ta nazwa najprościej przedstawia, jakich obszarów dotyczy przeziębienie. Ważną informacją, która zawarta jest w tej nazwie, jest fakt, że mamy do czynienia z wirusem, czyli jest duże prawdopodobieństwo, że zarazimy się od kogoś innego.

Wirus, choć nie jest bardzo groźny, to za to strasznie uciążliwy dla człowieka. Atakuje głównie górne drogi oddechowe, przez co nie dosyć, że organizm jest wycieńczony, to jeszcze chora osoba ma problemy z oddychaniem. Głównie przeziębienie można odczuć w taki sposób, że odczuwa się ból głowy, ból gardła, ból zatok, a także ma się katar i kaszel.

Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć, co powoduje przeziębienie, to ogólnie można mówić o wirusie, a szczegółowo można wyróżnić ich około 200, które mogą przeziębienie powodować. Warto więc skupić się na zapobieganiu chorobie, a także na walczeniu z nią.
Niektórzy bagatelizują przeziębienie i sądzą, że to nic takiego, że trochę gorzej można się poczuć przez kilka dni, ale w końcu samo przejdzie. Jest to bardzo złe podejście i żadnej choroby nie należy lekceważyć właśnie w taki sposób. Jeśli ktoś czuje, że zaczynają się u niego pierwsze objawy jakiejkolwiek choroby, nawet najlżejszej, to od razu powinien zareagować. Wiele chorób może mieć przykre i bolesne konsekwencje i tak też jest w przypadku przeziębienia. Przypadłości, które mogą nas dotknąć i nastąpić zaraz po chorobie, to przykładowo zapalenie płuc i oskrzeli. Jest to coś, co czego konsekwencją może być nawet wizyta w szpitalu i dłuższe dalsze powikłania. Nie lepiej więc było położyć się na jeden, czy dwa dni do łóżka?

Przeczytaj:  Drugi miesiąc ciąży

Jak przeziębienie się objawia?

Przeziębienie atakuje głównie górne drogi oddechowe, a więc tam można najbardziej odczuć atak wirusa. Najczęstszymi objawami, z jakimi można się spotkać, są katar, kaszel, ból głowy, zatok, a także na samym początku, jak i przez całą chorobę, złe samopoczucie. Już po pierwszym dniu można także zauważyć gorączkę, która jest odpowiedzią organizmu na atak wirusa i właśnie w ten sposób organizm się przed nim broni.

Kiedy zacząć działać?

Leczyć chorobę należy już od samego początku, gdy tylko zauważymy, że coś się z nami dzieje nie tak. Pierwszym objawem na pewno będzie osłabienie organizmu i już wtedy od razu należy reagować. Nie warto upewniać się i czekać, aż pojawią się inne objawy, ponieważ może już być za późno i leczenie wtedy może się znacznie wydłużyć. Nie należy też wierzyć w to, że samo przejdzie. Może i przejdzie, lecz pozostawi po sobie ślad, lecz może też być tak, że nie przejdzie i będzie trzeba liczyć się z tego konsekwencjami.

Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy, należy zacząć chronić organizm przed wirusem. Na początku warto nieco wspomóc organizm w walce. Przez pierwszy dzień nie warto zbijać temperatury, chyba że wzrośnie powyżej 38 stopni, jest to naturalny odruch obronny organizmu i powinniśmy go przeczekać. Na początek warto wziąć prysznic, w wodzie o zmiennej temperaturze. To znaczy, najpierw na ciało należy lać wodę ciepłą, a następnie zimną. Taka kąpiel najpierw rozszerza naczynka krwionośne, a następnie zawęża je, przez co poprawia się ogólny stan krwiobiegu w organizmie i może on lepiej i szybciej reagować na wszelkie objawy, które się pojawią.

Zaraz po takiej kąpieli, warto zalać sobie syrop z czarnego bzu gorącą wodą i całość wypić jeszcze, póki będzie gorące. Teraz tylko wystarczy szybko się ubrać i schować pod kołdrę. Syrop z czarnego bzu ogrzeje ciało i zwiększy jego potliwość, dzięki czemu z organizmu szybciej pozbędziemy się toksyn i wirusów. Jednak w czasie choroby potrzebujemy również dużo wody, aby się nie odwodnić. Dlatego gdzieś przy łóżku warto cały czas trzymać wodę, a także co jakiś czas pić herbatę z cytryną.

Przeczytaj:  Bezpieczne wyjście w góry

W ten sposób właśnie przechodzimy do punktu, gdzie zaczynamy naszemu organizmowi dostarczać dodatkowych witamin. Jest to bardzo ważne, aby posiadał on odpowiednią ilość witamin i minerałów, ponieważ pomagają mu one powstrzymać chorobę i szybko ją zwalczyć. We wspomnianej cytrynie, znajduje się dużo witaminy C, jednak warto wiedzieć, że to nie tam znajdziemy jej największą dawkę. Wśród łatwo dostępnych produktów, które zawierają spore ilości witaminy C i do tego większe niż cytryna, znajdują się między innymi limonka, czy też żółta papryka. Witamina C wspomoże układ odpornościowy, jednak gdy jesteśmy już chorzy, to trochę na to za późno.

Dlatego też powinniśmy dostarczać także innych witamin, które znajdują się w warzywach i owocach. Mogą to być różne warzywa, lecz ważne jest, aby przy przetwarzaniu ich, nie pozbawić ich swoich witamin, ponieważ wtedy staną się bezużyteczne dla organizmu i jedyne co pozostanie, to walory smakowe.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć temperaturę ciała i jego potliwość, warto spożywać nieco ostrzejsze potrawy, a także ogólnie stosować ostrze przyprawy. Gdy zwiększamy temperaturę naszego ciało, lepiej się ono broni, a wirusy szybciej zostają zniszczone.
Gdy mowa o warzywach i owocach, to warto także wspomnieć o ziołach i ich zbawiennym działaniu. Podczas przeziębienia, zioła przydają się po to, aby robić sobie z nich inhalacje. Wystarczy niewielką ilość ziół, np. mięty, zalać gorącą wodą, a następnie opary wdychać i w ten sposób nawilżymy nos, a także oczyścimy zatoki. Można także pójść do apteki i zakupić olejki eteryczne, które będziemy dodawali do kąpieli i w ten sposób, zarówno się zrelaksujemy, jak i wyleczymy.

Cały czas dbać o siebie

Podczas choroby należy cały czas dbać o siebie i o to, aby nie narażać swojego organizmu na kolejne dawki wirusów. Przede wszystkim należy, jak największą ilość czasu spędzać pod kołdrą i ogrzewać swoje ciało, a także dostarczać mu dużo płynów i witamin. No i teraz pozostaje tylko czekać na to, aż się wyzdrowieje.

3 thoughts on “Przeziębienie potrafi być naprawdę uporczywe. Jak sobie z nim skutecznie poradzić?

  1. Bardzo fajny artykuł na ciekawy temat.Teraz w porze zimowej jesteśmy o wiele bardziej narażeni na przeziębienie.Więc tymbardziej warto poczytać jak o siebie zadbać by uniknąć kataru czy nieprzyjemnego kaszlu.

  2. Podczas pierwszych objawów przeziębienia często stosuję syrop z czarnego bzu. Olejki eteryczne wspomagają oddychanie podczas bólu gardła i kataru. Ne przepadam natomiast za inhalacją, ale czasami ona również staje się zbawienna.

  3. Z tego artykułu dowiedziałam się bardzo przydatnych informacji. Na pewno te rady zastosuję w stosunku do mojej osoby, gdyż niestety ale mam wysoką tendencję do ciągłego przeziębiania się

Comments are closed.