Maski ochronne – kiedy warto je nosić?

Maski ochronne – kiedy warto je nosić?

Warto przeczytać

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje górnych dróg oddechowych. W tym czasie dodatkowe zagrożenie dla naszego zdrowia stanowi smog, z którym zmaga się wiele polskich miast. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zminimalizować ryzyko zetknięcia z wirusami lub szkodliwymi substancjami zawartymi w powietrzu, jest noszenie maseczek ochronnych.

Czym jest smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zjawisk naturalnych (zazwyczaj mgły i bezwietrznej pogody) oraz zanieczyszczeń powietrza (będących efektem szkodliwej działalności człowieka). Stąd też jego nazwa, powstała przez złączenie dwóch angielskich słów – „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła). Smog ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, przyczynia się do występowania wielu chorób, przede wszystkim schorzeń układu oddechowego, krążenia oraz nerwowego.

Jak chronić się przed smogiem?

Najlepszym sposobem, by zabezpieczyć się przed smogiem jest niewychodzenie z domu. W przypadku większości z nas jest to jednak po prostu nie możliwe. W dni, w których poziom smogu wzrasta pomocna będzie maseczka antysmogowa. Maski skonstruowane są w taki sposób, by filtrować powietrze, a jednocześnie usuwać nadmiar wilgoci. Dzięki temu maska sprawdzi się zarówno w trakcie spokojnych spacerów, jak i uprawiania sportu.

Przeczytaj:  Kosmetyki dla dzieci bez szkodliwych substancji

Jakie wirusy zagrażają nam jesienią i zimą?

Jesienią i zimą nasza odporność znacznie spada, a w powietrzu mnożą się liczne wirusy. To właśnie dlatego w tym okresie najczęściej chorujemy na grypę, przeziębienie, a także inne infekcje górnego układu oddechowego. Choroby te przenoszą się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo możemy zarazić się nimi w pracy, autobusie, kinie, a nawet w trakcie zakupów w hipermarkecie. W ostatnich miesiącach usłyszeliśmy też o groźnym koronawirusie z Wuhan, którego liczba ofiar stale rośnie.

Jak chronić się przed wirusami?

Sposobów na ochronę przed wirusami jest kilka. Najważniejsze jest przestrzeganie higieny osobistej – przede wszystkim częste i dokładne mycie rąk. Jeśli jeden z domowników jest chory ważne jest też regularne wietrzenie i sprzątanie mieszkania. Warto również stosować maseczki ochronne. W przypadku zwykłych wirusów najczęściej korzystamy z maseczek chirurgicznych, które mogą być skuteczne pod warunkiem, że często je zmieniamy. W innym przypadku stają się jedynie siedliskiem dla wirusów i bakterii, które wciąż wdychamy. Lepszą ochronę również w tym przypadku zapewni nam maseczka antysmogowa, gdyż oprócz właściwości antysmogowych, działa ona antyalergicznie i antywirusowo.

Przeczytaj:  Nietrzymanie moczu – kiedy sięgnąć po profesjonalne produkty chłonne?