Zmiany w sieci połączeń mózgu, wywołane w momencie czytania, kształtują i wpływają na nasze życie.

Informacje

Artykuł poświęcony najnowszym badaniom naszego mózgu, które zostały przeprowadzone przez zespół amerykańskich naukowców z Emory University. Udowodnili niezwykły wpływ czytania na nasze życie.

Niezwykle ciekawe badania przeprowadzili naukowcy z Emory University, którzy udowodnili, że podczas czytania powstają istotne zmiany w naszym mózgu. Okazało się, że czytanie historii, może wpływać na nasze postępowanie, a nawet określać charakter osoby. Podstawowym założeniem eksperymentu było zrozumienie jak czytanie wpływa na jednostkę, oraz jak dociera do mózgu i później zostaje przetworzone.

Eksperyment trwał 19 dni, a próbie badawczej było poddanych 21 studentów. Wszyscy otrzymali do przeczytania powieść Roberta Harrisa pt. „Pompeje”, w której główny bohater wyrusza na ratunek swojej ukochanej, uwięzionej w mieście, odciętym przez wulkan. Głównym jednak czynnikiem miała być rozbudowana linia narracyjna. Po pięciu dniach od eksperymentu, otrzymano określony poziom referencyjny, który został ustalony na podstawie przeprowadzonego na studentach rezonansu magnetycznego mózgu, w stanie spoczynku. Badani w ciągu całego procesu badawczego, dostawali do przeczytania około 30 stron książki, które miały być przeczytane przed snem, a następnego dnia zgłaszali się do laboratorium. Naukowcy wprowadzili pewną formę kontroli, która miała sprawdzić czy rzeczywiście zadany fragment został przeczytany i dopiero później przeprowadzano skan fMRI. Uzyskane wyniki pokazały silniejszą aktywność, w obszarze lewej kory skroniowej, a więc obrębie który jest odpowiedzialny za receptywność językową.

Przeczytaj:  Kto jest winny pojawienia się radioaktywnej chmury, która wędrowała po Europie przez dwa tygodnie?

Ciekawostką było, że choć badani w momencie skanowania nie czytali, to wciąż posiadali zwiększoną łączność skroniową, czyli tak zwaną aktywność cieniową, która przypomina formę pamięci mięśniowej. Dużą aktywność stwierdzono również w okolicach kory czuciowo – ruchowej, która kiedyś była kojarzona raczej z odbieraniem bodźców z ciała. Wskazuje to na tworzenie się reakcji myślowo – ruchowej, czyli np. myślenie tylko o bieganiu, powoduje aktywację neuronów odpowiedzialnych za fizyczny akt biegania. Tego typu zmiany neuronalne związane z systemem ruchów i określonych wrażeń fizycznych wskazują, że powieść w pewien sposób przenosi czytelnika do ciała bohatera powieści. Podstawowym więc pytaniem, które powstało podczas badań jest, jak długo trwa to specyficzne połączenie neuronalne, uzyskane w wyniku czytania książki, skoro nie powstało bezpośrednio w trakcie czytania? Niemniej jednak – istnieje, co może znacząco wpływać na nasze życie i zachowanie.

2 thoughts on “Zmiany w sieci połączeń mózgu, wywołane w momencie czytania, kształtują i wpływają na nasze życie.

  1. muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawy artykuł napisany przez osobę, która posiada ogromną wiedzę na ten temat. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, dziękuję

  2. Mózg jest tak skomplikowany, jeszcze taki tajemniczy, to najlepszy komputer na świecie. Kiedyś zapytałem przedwojennego lekarza czy da się udoskonalić ludzkie ciało dodając coś lub odejmując a on powiedział, że ciało ludzkie jest juz tak dobre, że nic zmieniać nie trzeba
    Pozdrawiam

Comments are closed.