Wakacje mogą być zdrowe. Województwo Kujawskie kusi uzdrowiskami.

Poradniki

Województwo Kujawskie otwiera się na turystów zapraszając ich do siebie na zdrowe wakacje. Co możemy tam zobaczyć?

Województwo Kujawskie słynie z licznych kurortów oraz uzdrowisk, z których korzystają już nie tylko emeryci. Ciągnie tam także turystów chcących podreperować swoje zdrowie na urlopie, a trzeba przyznać, że jest z czego wybierać.

Ukojenie w chorobach reumatologicznych, ortopedyczno-urazowych, kardiologicznych oraz związanych z nadciśnieniem znajdziemy w miejscowości Wieniec-Zdrój. Tamtejsze uzdrowisko idealne jest nie tylko dla osób chorych, ale i wszystkich, którzy chcą wypoczywać na łonie natury w prawdziwym luksusie. Pobyt w tamtejszym ośrodku gwarantuje warunki na najwyższym poziomie w Polsce, jeśli chodzi o bazy uzdrowiskowe. Lecznicze działanie tamtejszych wód zapewniają źródła siarczano-wapienne, które odkryte zostały jeszcze przed I wojną światową. Ponadto ośrodek posiada własne złoża borowiny oraz dostęp do naturalnej wody mineralnej. Jak zapewnia jego właściciel wszystkie budynki w ostatnim czasie zostały kompleksowo wyremontowane, powstała tam także specjalna strefa SPA. Przebudowa uzdrowiska pozwala na jednoczesne pomieszczenie tam, aż 880 osób, a rezerwacje pobytów dokonywane są na nawet rok do przodu.

Kolejnym miejscem, do jakiego możemy udać się na zdrowe wakacje, jest Inowrocław, popularnie nazywany miastem soli. Turystów przyciąga tam zajmujący aź 85 hektarów Park Soli, na którego terenie znajdziemy liczne uzdrowiska oraz atrakcje. Przyciągającą największą liczbę osób atrakcją są oczywiście słynne już tężnie solankowe, będące jednym z dziewięciu w całej Europie takich obiektów. Mierząca 9 m wysokości 300 m długości konstrukcja otoczona jest tarasem widokowym, z którego obserwować można cały Park Solankowy. Uzdrowisko w Inowrocławiu powstało w 1875 roku kiedy wybudowano tam 14 łazienek do kąpieli solankowych oraz pijalnie wód. W jego rozbudowę wkład mieli nawet Niemcy, zajmujący ten teren podczas okupacji. Wybudowali tam odkryty basen kąpielowy oraz kolejne łazienki, które w latach po okupacji przeistaczone zostały w hotel Park. Inowrocław przyciąga pacjentów z chorobami układu trawienia, nadciśnieniem, schorzeniami naczyń obwodowych oraz z chorobami ortopedyczno-urazowymi. Oprócz licznych uzdrowisk i sanatorii, Inowrocław przyciąga turystów pięknie zaaranżowanym parkiem, w którym znajdziemy kwiatowe dywany oraz liczne stawy. Warte obejrzenia są także zabytkowe kościoły oraz pomniki przedstawiające różne postacie historyczne. Nudzić nie będą się tam także dzieci, ponieważ przygotowano dla nich liczne place zabaw oraz pola do minigolfa.

Przeczytaj:  Idealna sylwetka nie jest wcale taka trudna do wypracowania, trzeba jednak tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Trzecim pomysłem na zdrowy wypoczynek w województwie Kujawskim jest pobyt w Ciechocinku. Znajdujące się tam uzdrowisko rozsławione jest w całej Europie, a jego powstanie szacuje się na rok 1836. Początkowo były tam jedynie cztery miedziane wanny lecznicze, jednakże w związku z liczną frekwencją kurort był systematycznie rozbudowywany. W złożach tamtejszych solanek znaleźć możemy lecznicze związki wapnia, żelaza, wolnego siarkowodoru, magnezu, jodu, chlorku sodu a nawet bromu. Pomagają one cierpiącym na schorzenia reumatyczne, układu oddechowego, układu krążenia oraz układu nerwowego. Uzdrowisko dla wszystkich kuracjuszy oferuje dziesiątki zabiegów, w ten kąpiele w leczniczych wodach, inhalację, klimatoterapię oraz kurację pitną. Punktem, jaki musi odwiedzić tam każdy turysta, jest głęboka na 414 metrów fontanna, z której pompowana jest woda spływająca do tężni. Same tężnie także warte są dokładnego obejrzenia, ponieważ stoją tam już od XIX wieku. Zbudowane z ponad siedmiu tysięcy dębowych pali oraz mocnej świerkowo-sosnowej konstrukcji zchwycają nie tylko budową, ale i działaniem. W Ciechocinku znajdziemy także, niezwykłą w skali Europy, grotę solankową pomagającą osobom z chorobami układu oddechowego. Znajduje się ona we wnętrzu tężni.
Niezależnie od tego, który z licznych w województwie Kujawskim, kurortów wybierzemy, nasze zdrowie podczas tego pobytu zostanie mocno podbudowane, a my wrócimy z nowymi siłami do codziennych trudności.