Koszula z wiskozy – czy jest dobra dla Twojego ciała?

Warto przeczytać

Wiskoza to popularny materiał, z którego szyje się różne elementy garderoby. Sukienki, bluzki, spódnice, spodnie i koszule damskie z wiskozy mogą prezentować się bardzo elegancko, ale mają też swoje wady! Czy zakup koszuli z wiskozy to dobry pomysł? Wiadomo przecież, że wiele osób ma szczególne wymagania co do tego rodzaju odzieży…

Czym jest wiskoza?

Nie każdy wie, czym tak naprawdę jest ten materiał. Mylące jest to, że można trafić na wiskozę przypominającą jedwab, ale niekiedy jest podobna do bawełny lub wełny. Co ciekawe, należy ona do materiałów sztucznych, jednak powstaje z różnych gatunków drzew, a dokładnie z celulozy poddanej dość skomplikowanej obróbce chemicznej. To, jak ostatecznie będzie wyglądać materiał z wiskozy, a także, jakie będzie miał właściwości, zależy od przebiegu produkcji domieszek innych włókien.

Jakie są zalety koszul z wiskozy?

Masz tendencje do pocenia się i unikasz niektórych materiałów, przez które czujesz dyskomfort w pracy lub na spotkaniu towarzyskim? Jeśli chodzi o wiskozę, to nie musisz się martwić, ponieważ ten materiał jest przewiewny i sprawia, że skóra może oddychać. W dodatku wiskoza dobrze pochłania wilgoć, zatem materiał zatrzyma pot. Koszula z wiskozy bardzo dobrze sprawdzi się zwłaszcza latem!

Wiele kobiet skarży się na skłonność do alergii. Stawiając na koszulę z wiskozy, nie należy jednak martwić się ewentualnością wystąpienia podrażnień. Trzeba przyznać, że czerwona, swędząca skóra pod ubraniem może doprowadzić do irytacji! Nawet jeśli masz skłonność do uczuleń na niektóre materiały i zdarzyło Ci się podczas pracy w biurze czy w trakcie oglądania przedstawienia w teatrze marzyć o powrocie do domu i ściągnięciu z siebie feralnej bluzki czy koszuli, możesz być spokojna. Wiskoza jest hipoalergiczna i w dodatku bardzo przyjemna w dotyku.

Podsumowując – pomimo tego, że wiskoza ma sporo chemii, jest bardzo higienicznym materiałem.

Czy wiskoza ma istotne wady?

Jeśli nie masz w domu dobrego żelazka i nie lubisz prasować, to niestety możesz mieć problem. Wiskoza łatwo się gniecie. Trzeba mieć też na uwadze, że prasowanie koszul to zajęcie, które nie każdy lubi. Jednak nie ma materiałów bez wad, a nowoczesne, sprawne żelazko przyda się także do prasowania innych ubrań.

Musisz też wiedzieć, że koszula z wiskozy może stracić fason, jeśli będziesz obchodzić się z nią nieumiejętnie. Wiskoza jest bowiem materiałem delikatnym i podatnym na deformację. Niektóre koszule z wiskozy wymagają prania ręcznego – koniecznie stosuj się do zaleceń producenta. Pamiętaj też, że na niewłaściwie przechowywanej koszuli z tego materiału może pojawić się szkodliwa pleśń, dlatego nigdy nie wkładaj do szafy niedosuszonego ubrania. Robiąc porządki i odkładając do piwnicy odzież na inny sezon, zrezygnuj też ze spakowania do worka koszuli wykonanej z wiskozy.

Jak widać, zalety wiskozy naprawdę przekonują do tego, by zainwestować w ubrania z niej wykonane. Choć ma ona też swoje wady, to z pewnością należy uznać wiskozę za materiał przyjazny ciału.