Nowotwór prostaty

Choroby od A do Z

O nowotworze prostaty i leczeniu. Coś dla mężczyzn by mogli w porę zareagować

Co to jest prostata

Prostata jest to gruczoł krokowy,bardzo ważny w organizmie mężczyzny. Odpowiedzialny za wiele funkcji,między innymi tworzy przeźroczysty płyn tzw „pokarm” dla plemników. Dodatkowo pomaga w wydostaniu się nasienia na zewnątrz. Jest kształtu i wielkości orzecha włoskiego ( przeważnie) . W dzisiejszych czasach bardzo podatna na różne schorzenia,które są wymienione niżej. Znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym co w przypadku chorób utrudnia rozpoznanie przyczyny objawów. Jest silnie ukrwiona i ma tendencje do tzw „tycia” wprost mówiąc puchnięcia,więc dlatego lekarze przy podejrzeniu chorób związanych z prostatą sięgają po badanie o nazwie per rectrum,które wyklucza bądź potwierdza problemy z tym organem.

 Rodzaje chorób prostaty 

Może być ich tak naprawdę mnóstwo,ale najczęstsze z nich to :

1. Zapalenie prostaty (ostre,łagodne)
2. Nowotwór prostaty

Każde z nich wymaga leczenia i każde z nich jest bardzo nieprzyjemne w objawach. Pacjenci cierpią a cały ból zlokalizowany jest bardziej w pęcherzu moczowym co sprawia,że myśli się o tym,że to po prostu zwykłe zapalenie pęcherza moczowego i sięgają po domowe sposoby,ból mija i wraca a to znak,że dzieje się coś złego i nie należy leczyć się sposobami babci.

Przeczytaj:  Wszystkie informacje na temat grypy.

OBJAWY RAKA PROSTATY
1. Krew w moczu ( nie zawsze !)
2. Ból i pieczenie podczas oddawania moczu lub krótko po tym
3. Osłabienie
4. Ból całej okolicy miejsc intymnych sięgający po stronę lędźwiową
5. Bóle wracają

Uwaga ! Zapalenie prostaty ma podobne objawy co nowotwór ! Diagnozę może postawić tylko lekarz poprzez szereg badań w tym podstawowe czyli per rectrum,morfologia oraz ogólne badanie moczu. W tym ostatnim wypatruje się obecności erytrocytów ( czerwonych krwinek) bądź innych niepokojących symptomów.

Co to jest badanie per rectrum

Dla wielu nieprzyjemne badanie polegające na włożeniu palca do odbytu celem wyczucia zgrubienia prostaty. W chwili,gdy np wyczuwalne jest powiększenie to mamy niemal 100% pewności,że coś z nią jest nie tak. Co oczywiście nie wyklucza,że brak zmian w badaniu daje pewność braku schorzeń. Na chwilę obecną po prostu może nie być opuchlizny,stąd cały szereg badań,gdzie równie ważną rolę odgrywa wywiad z pacjentem.

Obecnie rak prostaty jest uleczalny,gdy odpowiednio szybko uzyskamy pomoc. Faceci po rozpoznaniu boją się,że po operacji ich sprawność seksualna nie wróci do normy. Wróci przy odpowiedniej rehabilitacji i silnej woli.

Przeczytaj:  Stres — częsta przyczyna niestrawności. Jak łagodzić dolegliwości?

Na zakończenie warto dodać,że wszystkie schorzenia układu rozrodczego i moczowego a przynajmniej ich większość są do niemalże całkowitego wyleczenia,ale jest warunek. Wczesna diagnoza

 

1 thought on “Nowotwór prostaty

  1. Nowotwór prostaty jest najczęstszym spotykanym nowotworem wśród mężczyzn, dlatego nasi kochani mężczyźni badajcie się regularnie i nie wstydźcie się, bo zdrowie jest najważniejsze

Comments are closed.