Nie szczepisz swojego dziecka? Możesz mieć przez to spore kłopoty!

Wychowanie i Dzieci

W Polsce maleje liczba osób szczepiących swoje dzieci. Urzędnicy znaleźli jednak metodę na to, by zmusić rodziców do szczepienia i uniknięcia wielu groźnych chorób. Za nieszczepienie dziecka może grozić grzywna do 5 tysięcy złotych!

Nie szczepisz swojego dziecka? Możesz mieć przez to spore kłopoty!

Od pewnego czasu w Polsce panuje trend związany z odejściem od obowiązkowych szczepień dzieci. Rodzice uważają, że szczepionki mają szereg skutków ubocznych, chcą również uniknąć stresu i wkłuć, które musi przeżyć każde dziecko podczas szczepienia. Niestety, trend związany ze szczepieniami kieruje się w naszym kraju w coraz gorszą stronę. Możliwe, że urzędnicy znaleźli sposób, aby temu zaradzić.

Można zmusić rodziców do szczepienia?

Okazuje się, że urzędnicy znaleźli metodę aby zmusić rodziców do obowiązkowych szczepień swoich dzieci. Opierają się na decyzji wydanej przez Sąd Administracyjny, który orzekł – „Obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia”. Wynika z tego, że Państwowa Inspekcja Sanitarna może zmusić rodziców do zaszczepienia dziecka drogą egzekucji administracyjnej, w tym nałożyć na nich grzywnę w wysokości od 100 złotych do nawet 5 tysięcy złotych. To może sprawić, ze rodzice w końcu przestaną unikać obowiązkowych szczepień. Jak na razie gdy zaniedbywali oni kalendarz szczepień dziecka, służby sanitarne wzywały ich do siebie, gdy to nie skutkowało dysponowano jedynie upomnieniami przesyłanymi do rodziców. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego są alarmujące – w ubiegłym roku nawet 30 tysięcy rodziców nie zaszczepiło swoich dzieci zgodnie z obowiązkowym kalendarzem. Jest to 25% więcej niż w 2016 roku i aż o 50% więcej niż jeszcze w 2015 roku.

Przeczytaj:  Jakie witaminy w trakcie ciąży?

Szczepić czy nie szczepić?

Wiele rodzin zastanawia się nad problemem szczepień. Coraz częstsze są opinie, iż szczepionki szkodzą dziecku i po co właściwie wykonywać szczepienia przeciwko chorobom, na które zachorowalność jest bliska zeru. Zapominają jednak, że wyeliminowanie wielu chorób zakaźnych jest spowodowane właśnie szczepieniami ochronnymi. Warto wspomnieć choćby o ubiegłorocznej epidemii odry w Grecji, Rumunii czy we Włoszech, które były spowodowane właśnie spadkiem liczby zaszczepionych dzieci.

Brak szczepień może powodować powrót groźnych chorób

Dr hab. Ewa Augustynowicz, wakcynolog z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH ostrzega, że dalsze unikanie szczepień ochronnych na taką skalę może powodować powrót do naszego kraju wielu groźnych i prawie zapomnianych chorób, takich jak odra, polio, krztusiec czy gruźlica. W 2016 roku w Polsce zanotowano 7 tysięcy przypadków krztuśca, jest to czterokrotnie więcej niż jeszcze 5 lat wcześniej. Jeśli szczepienia ochronne będą dalej zaniedbywane przez rodziców, lekarze zaczną poznawać te choroby z autopsji, a nie jedynie z lekarskich podręczników. Warto jednak wspomnieć, że część tych chorób jest bardzo zakaźna, a do tego groźna nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych jak w przypadku choćby odry.

1 thought on “Nie szczepisz swojego dziecka? Możesz mieć przez to spore kłopoty!

  1. Ja szczepię swoją córeczkę według kalendarza szczepień. Uważam, że jest to konieczne i, że wszyscy rodzice powinni się do tego stosować, a w konsekwencji nie zaszczepienia powinni płacić kary

Comments are closed.