Szósty miesiąc ciąży – poradnik dla mam oczekujących swoich pociech. Jak przebiega i czego się można spodziewać?

Wychowanie i Dzieci

Część szósta poradnika dla kobiety ciężarnej opisująca szósty miesiąc ciąży. Co się dziej z Twoim ciałem? Co warto wiedzieć? Jak rozwija się Twoje maleństwo. Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w tym poradniku.

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. Twoje dzieciątko ma rozwinięte wszystkie organy, które są już na swoich miejscach. Jego cykl dnia jest teraz bardziej regularny, ale często całkiem różny od Twojego. W ciągu dnia może być spokojne, zaś gdy Ty właśnie planujesz odpoczywać w porze nocnej to ono zaczyna swoje harce. Z każdym dniem wyostrza się jego słuch. Badania wykazały, że dzieci, które w łonie matki słyszały różne dźwięki, jak np. szczekanie psa, szum suszarki do włosów to po urodzeniu nie są owymi dźwiękami tak bardzo zaskoczone. Tydzień 23 to kolejny kamień milowy w życiu dziecka. 25-35% dzieci urodzonych w tym tygodniu ma szansę na przeżycie, zaś w 26-27 tygodniu taką szansę ma aż 90% maluszków! Masz wrażenie, że to, co znajduje się teraz w Twoim brzuchu, to nie dziecko, lecz jakiś bokser atakujący ścianki Twojego brzucha od wewnątrz. Twój brzuch jest od wewnątrz tak atakowany, że nawet Twoja rodzina i znajomi mogą to zauważyć. Coraz częściej dopadają Ci obawy związane z porodem na zmianę z ogromną radością oczekiwania na rozwiązanie. Sprawia to, że wznosisz się teraz na wyżyny wahań emocjonalnych – od euforii, aż po czarne scenariusze. Wahania nastrojów, ból żeber wywołany kopniakami, może powodować u Ciebie bezsenność. Przedwczesne skurcze? Mniej więcej 7% do 10%  wszystkich ciężarnych kobiet może odczuwać przedwczesne skurcze, które przygotowują organizm do przyszłego porodu. Pomimo wszystko poinformuj o nich lekarza. Jeśli uzna, że są groźne to prawdopodobnie dostaniesz zestaw leków, które będą miały na celu zniwelowanie skurczy. Jeśli to nie wystarczy, może się zdarzyć, że zostaniesz skierowana do szpitala, gdzie będziesz pod ciągłą opieką lekarzy.

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży. Maluszek jest już praktycznie „kompletny”. Twój przyrost wagi ma wspomagać przyrost wagi Twojego maluszka. Jego skóra wciąż jest jeszcze bardzo cienka i pomarszczona, ale dziecko jest już miniaturową wersją samego siebie po porodzie. Jego twarz jest już ukształtowana, ale powieki nadal pozostają zamknięte. Ma rzęsy, paznokcie i być może rosną mu także włosy. Nadal dobrze się odżywiaj i pij dużo wody! Pamiętaj, że wszystko co robisz to robisz dla Was dwojga!  Odpowiednie nawadnianie pomoże nie tylko w zachowaniu prawidłowego nawilżenia płodu, ale także zapewni zdrowy wygląd Twojej skóry. W tym tygodniu mogą doskwierać Ci bóle stawów związane z poluzowaniem więzadeł, swędzenie skóry, która w dalszym ciągu rozciąga się, by zrobić miejsce maluszkowi oraz opuchnięte stopy będące skutkiem zatrzymywania się wody w organizmie. Wszystkie te objawy są całkowicie normalne. Wykonujesz ćwiczenia? Nie zapomnij, że w ciąży ćwiczenia mają służyć tylko polepszeniu samopoczucia oraz po to, by lepiej przygotować się na poród. Na ćwiczenia dla zrzucenia nabranych kilogramów przyjdzie pora po połogu.

Na obecnym etapie ćwiczenia mogą pozytywnie wpłynąć na zniwelowanie niektórych dolegliwości.

Oto kilka z nich:

– bóle pleców – chodząc np. na jogę dla ciężarnych możesz poprawić swoją posturę i wzmocnić mięśnie pleców

– obrzęki i opuchlizny – ćwiczenia sprzyjają lepszemu krążeniu krwi w organizmie, co może złagodzić obrzęki

– stres i napięcie – nie ma lepszego sposobu na odstresowanie się niż ruch, najlepiej na świeżym powietrzu

Przeczytaj:  Figura po ciąży

Przed rozpoczęciem ćwiczeń w ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym. Będzie on w stanie doradzić Ci konkretne ćwiczenia, a być może polecić dobre miejsce do ich wykonywania. Wiele klubów fitness i centrów sportowych oferuje już zajęcia fitness dla kobiet w ciąży. Jeśli wcześniej nie praktykowałaś spacerowania, spróbuj zacząć robić to teraz, a z pewnością poczujesz się lepiej!

Dwudziesty piąty tydzień ciąży. Bardzo dynamicznie rozwijają się płuca maleństwa, choć gdyby urodziło się już teraz, prawdopodobnie jego układ oddechowy musiałby być jeszcze wspomagany. Nozdrza są już otwarte, ale jeszcze nieużywane i pozostaną takie do czasu porodu. Maluszek ma ukształtowane narządy płciowe. Skóra nadal jest przezroczysta i pomarszczona. Dziecko słyszy już nawet burczenie w Twoim brzuchu, a nie tylko Twój głos. Zaczyna być bardziej świadome swoich ruchów, porusza paluszkami u rąk i nóg. Wraz z rozwojem płodu mogą się nasilać niektóre bóle. Możesz czuć skurcze czy mrowienie w nogach. Ich dokładna przyczyna nie jest znana. Mogą być spowodowane zmianą krążenia krwi lub uciskiem niektórych mięśni, jak również długim przebywaniem w jednej i tej samej pozycji. Możesz odczuwać też bóle w pachwinach. Dlaczego spanie w ciąży jest trudne? Obok zmęczenia, dochodzi często problem ze snem. Z jednej strony potrzebujesz teraz jak najwięcej odpoczynku, a drugiej, spanie z powiększającym się brzuchem jest coraz cięższe. Przede wszystkim, rosnący brzuch powoduje utrudnienie w odnalezieniu wygodnej pozycji do snu.

Jeśli przed ciążą spałaś na plecach lub brzuchu to teraz musisz nauczyć się sypiać na boku. Ułożenie na boku uważane jest za najkorzystniejszą pozycję zarówno dla mamy, jak i dziecka. Spanie w tej pozycji sprawia, że narządy dobrze funkcjonują i wraz z krwią, dostarczają tlen i składniki odżywcze do łożyska. Problem może sprawiać Ci oddychanie, co zdecydowanie utrudnia odpoczynek. W trakcie ciąży macica powiększa się i uciska pozostałe narządy wewnętrzne. Płuca mają mniej miejsca na rozszerzanie się w trakcie oddychania, zatem bierzesz teraz płytsze i częstsze oddechy. Rosnące dziecko uciska na przeponę, co nie tylko przysparza Tobie problemów z oddychaniem, ale może również powodować u Ciebie chrapanie. Rosnące dziecko to także rosnąca potrzeba oddawania moczu, nie więc dziwnego, że zachodzi częstsza potrzeba korzystania z toalety. Problemy z niestrawnością? Twój rosnący maluszek uciska coraz mocniej Twój żołądek. Możesz teraz permanentnie narzekać na zgagę. Hormony ciążowe spowalniają trawienie, przez co jedzenie dłużej zalega w żołądku. Warto rozkładać posiłki na małe porcje, ale jedzone częściej. Mówi się też, że kobiety w ciąży mają o wiele bardziej wyraziste sny niż przed ciążą. Podobno, takie sny mogą nie tylko uatrakcyjnić nocny wypoczynek, ale również z niego wyrwać.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży. W trakcie trwania tego tygodnia dziecko może otworzyć oczy, choć większość malców ma oczy zamknięte do porodu. Wciąż jest jeszcze małe, choć jego ciałko waży około 1 kilograma i ma jakieś 23 cm długości. Zewnętrznie maluszek może się wydawać bardzo ukształtowany, ale w jego małym ciałku nadal rozwijają się jeszcze mózg i płuca, zatem do czasu porodu jest jeszcze trochę rzeczy to „zrobienia”. W tym tygodniu ciąży płuca nienarodzonego jeszcze człowieka wytwarzają surfaktant – substancję, która wyścieła pęcherzyki płucne od środka i zapobiega ich sklejaniu się. Pomimo tego, następne tygodnie w brzuszku mamy potrzebne są do pełnego ich wykształcenia. Ziewanie, przeciąganie, obroty – to ulubione zajęcia Twojego dziecka. Dalej doskonalą się narządy zmysłów, w tym słuchu. Prawdopodobnie płód, na tym etapie ciąży, reaguje już na dotyk. Potrafi już nie tylko ssać kciuk, ale nawet duży palec stopy. To już prawie koniec drugiego trymestru. Możesz zauważać obrzęk twarzy, stóp i rąk. Obrzęk ten, spowodowany jest faktem, że Twój organizm zachowuje dużą ilość wody. W związku z większą ilością krwi krążenie żylne funkcjonuje gorzej, żyły położone pod skórą są bardziej nabrzmiałe, poszerzają się przez co pojawia się skłonność do żylaków. Często na tym etapie dokuczają w nocy dotkliwe skurcze, szczególnie w łydkach. Jest to objawem zaburzonej gospodarki hormonalnej. Możesz odczuwać sporą nadwrażliwość zębów i zauważyć krwawienie dziąseł w trakcie szczotkowania. Bardzo ważnym elementem dnia na tym etapie jest odpoczynek i relaks. Masaż? Manicure lub pedicure? Pomyśl, co Cię odpręża, a jednocześnie będzie bezpieczne dla dziecka. W roli masażysty może wystąpić Twój partner. To może być także wspaniały czas intymności i okazja do spędzenia czasu razem. Możecie też wybrać na weekend do spa, gdzie razem z partnerem zażyjecie chwili relaksu. Wiele hoteli spa oferuje już specjalny pakiety dla par spodziewających się dziecka, więc znalezienie odpowiedniego miejsca nie będzie problemem. Aby móc odpoczywać i relaksować się musisz mieć przede wszystkim na to czas. Postaraj się ograniczyć swój plan dnia tylko do zajęć absolutnie koniecznych, rezygnując z tego co zbędne.

Przeczytaj:  Otyłość, która pozostaje po porodzie

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. W okresie ciąży Twój maluszek rośnie coraz szybciej i coraz intensywniej przybiera na masie. Coraz wyraźniej reaguje również na bodźce takie jak światło czy dźwięk. Ma już rzęsy i brwi, rosną mu również włosy na główce. Mózg maluszka stale się rozwija i fałduje. Przyszedł czas, kiedy dziecko większość dnia przesypia – około 15 godzin na dobę. Jest to sen nieregularny i nie zawsze maluszek śpi wtedy, kiedy i Ty odpoczywasz. Ostatecznie wykształca się siatkówka oka. Gałki oczne poruszają się. Jeżeli w

czasie badań specjalistycznych silnie rozświetli się wnętrze macicy, to maluszek odwraca się od źródła światła, trzepoce rękami i nogami, a jego serce zaczyna bić szybciej. Pomału zanika meszek na skórze. Z pewnością czujesz jego ruchy z różną intensywnością. Może to być uzależnione od tego, co zjadłaś. Reakcja może objawiać się w postaci czkawki lub wzmożonej aktywności dziecka. Kształtują się kubki smakowe malucha. Pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży powinien być zbadany poziom cukru we krwi.  U niektórych kobiet pojawia się tzw. cukrzyca ciążowa. Najczęściej jej objawy, czyli poziom cukru przekraczający dozwolone normy jest regulowany poprzez odpowiednią dietę. W cięższych przypadkach zdarza się, że potrzebne są leki i insulina. Przy utrzymywaniu prawidłowych wartości cukru we krwi nie ma powodów do obaw. Dziecko będzie rozwijało się prawidłowo i nie powinno być komplikacji czy powikłań. Trzeci trymestr ciąży to dobry moment, żeby zapisać się do szkoły rodzenia. Twój brzuszek staje się coraz bardziej widoczny i może sprawiać coraz więcej problemu przy poruszaniu się czy schylaniu. Mogą pojawić się także dolegliwości ze strony układu trawiennego, takie jak zaparcia. Nadal bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W tym okresie skurcze Braxtona-Hicksa będą Ci towarzyszyły bardzo często, będą również przybierały na sile. Nie wpadaj w panikę. Jeśli jesteś nimi mocno zaniepokojona to zgłoś to lekarzowi. W tym okresie bardziej intensywne i uciążliwe są obrzęki rąk i stóp. Spacery są dobrym sposobem na redukowanie obrzęków.

11 thoughts on “Szósty miesiąc ciąży – poradnik dla mam oczekujących swoich pociech. Jak przebiega i czego się można spodziewać?

  1. Bardzo przydatne artykuły, zwłaszcza dla kobiet, które będą mamami po raz pierwszy 😉 gdy byłam w pierwszej ciąży z synem o wszystko musiałam pytać mojego lekarza, ewentualnie przeszukiwać książki, zawsze odpowiedz dostałam ale tu jest to po prostu łatwiejsze i szybsze. Polecam ten portal

    1. Ja też brnęłam kiedyś przez książki i różne publikacje! Teraz wszytko jest prostsze, bo są takie portale i można całymi dniami czytać i przeglądać informacje o każdym etapie ciąży, jej rozwoju i rozwoju dziecka!

  2. Ciekawy poradnik, przybliżający przyszłym mamom tajniki ciąży w kolejnych miesiącach. Napisane w bardzo przystępny, zrozumiały dla każdego sposób. Można się dowiedzieć, czego można się spodziewać w danym etapie ciąży. Warto poczytać!

  3. Wszystko jasno i przejrzyście napisane 😉 Czytając ten artykuł, przeżywałam moje ciąże na nowo – krok po kroku 🙂 Świetny przewodnik dla kobiet, które zostaną mamami po raz pierwszy.

  4. Pamiętam ten czas jak sama byłam w szóstym miesiącu ciąży i przeżywałam każdy kolejny tydzień! Coś niesamowitego! To ten okres, kiedy zaczynamy odczuwać powoli ruchy maleństwa i jego obecność w brzuszku 🙂

  5. Bardzo dokładny, a zarazem prosty i jasny dla każdego artykuł. Mam akurat koleżankę, która jest w ciąży, chyba w piątym miesiącu, to jej prześlę link. Znacie może jakieś inne ciekawe stronki z info ciążowymi, które warto polecić? Ktoś coś?

  6. No brzuszek staje się w tym czasie bardzo widoczny, sama pamiętam jak to było.. Do szóstego miesiąca nic, a później jak wywaliło mi brzuch to wszyscy byli w szoku, że jestem w ciąży! Już nie było jak się ukrywać 🙂 najbardziej irytujące było to, że każdy chciał dotknąć… grr

  7. Nie wiedziałam, że szósty miesiąc to 27 tydzień ciąży. Zawsze mam z tym problem, jak to policzyć, bo nigdy to się nie pokrywa przecież z kalendarzowymi miesiącami.. Może któraś z was wie jak to policzyć, albo może polecić jakiś kalkulator tygodni ciążowych czy aplikację?

  8. Kiedy planowałam ciążę wszyscy mnie straszyli a teraz jestem juz w 8 miesiącu i wszystko układa się dobrze, dzidzia rośnie, za niedługo przyjdzie na świat. Artykuły tego rodzaju są przydatne dla kobiet w ciąży zwłaszcza dla tych które są pierwszy raz w ciąży. Same prawdziwe informacje a nie lanie wody

  9. Super artykuł. Bardzo przydatne informacje. Szkoda że ciąża już za mną bo dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o których wcześniej nie miałam pojęcia. Całe szczęście, że teraz jest internet i taki artykuły można poczytać.

  10. Bardzo fajnie opisane, wszystko się zgadza, pozdrawiam Mamuśki 🙂 Odnośnie krzyżówek i braku koncentracji/pamięci 100% prawdy. Nic nie pamiętam, połowy nie rozumiem 🙂

Comments are closed.