Elektryczna szczoteczka do zębów i jej dobroczynny wpływ na zdrowie

Poradniki

Elektryczna szczoteczka do zębów i jej dobroczynny wpływ na zdrowie

Elektryczna szczoteczka do zębów i jej dobroczynny wpływ na zdrowie

Stosowanie elektrycznej szczoteczki do zębów jest zdrowsze, niż może się wydawać, ponieważ korzystnie wpływa na serce, a nawet przynosi ulgę w artretyzmie.

Jeśli nie dbamy odpowiednio o czystość zębów, na ich powierzchni tworzy się płytka nazębna. Jest to lepka warstwa bakterii, które powodują choroby i zapalenie dziąseł. W niektórych przypadkach interakcje mogą doprowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych w sercu i mózgu, a także mogą przyczyniać się do bardzo dużych problemów zdrowotnych, takich jak: udaru mózgu, cukrzycy, chorób serca oraz demencji. To właśnie dlatego dokładne usuwanie płytki nazębnej jest tak ważne.

Używanie szczoteczki manualnej przez chorujących na artretyzm, czy przez osoby mające problemy ze stawami, może być wyjątkowo trudne, a nawet bolesne. Szczoteczka elektryczna ma nie tylko grubszą i wygodniejszą rączkę, ale także wykonuje za nas całą pracę. Skutecznie i łatwo czyści powierzchnię zębów oraz dociera do trudno dostępnych miejsc w tylnych obszarach jamy ustnej, których wyczyszczenie zwykłą szczoteczką może stanowić duże wyzwanie dla osób mających problemy ze sprawnością manualną.

Przeczytaj:  Epidemia grypy – poznaj 5 skutecznych sposobów na to, by uniknąć zachorowania

Według zaleceń dentystów, zęby należy szczotkować przez dwie minuty, by dokładnie usunąć płytkę nazębną, wszelkie osady i pozostałości jedzenia. Szczoteczka elektryczna posiada wbudowany timer, który sygnalizuje upływ dwu- minutowego czasu szczotkowania, więc nie musimy się już nad tym zastanawiać. W niektórych modelach szczoteczek timer uruchamia się co 30 sekund, by dokładnie wskazać moment, gdy powinno się zacząć szczotkować kolejny obszar jamy ustnej.

Większość z nas szczotkuje zęby albo zbyt mocno, albo zbyt słabo. Im mocniej szczotkujemy zęby, tym jest większe prawdopodobieństwo, że usuwamy nie tylko płytkę nazębną, ale także szkliwo. Może to doprowadzić do nadwrażliwości na zimno i ciepło. Ponadto, zbyt mocne szczotkowanie prowadzi do recesji dziąseł. Aby tego uniknąć, warto stosować szczoteczkę elektryczną, przy której szczotkowanie ze zbyt dużą siłą jest praktycznie niemożliwe. Ponadto szczoteczki elektryczne masują również dziąsła, co ma korzystny wpływ na przyzębie.

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że osoby praworęczne mają tendencje do szczotkowania zębów po lewej stronie dokładniej, niż po prawej stronie i odwrotnie. W rezultacie nie wszystkie obszary jamy ustnej są równomiernie wyczyszczone. Szczoteczka elektryczna pozwala tego uniknąć, ponieważ dzięki niej możemy dokładnie wyszczotkować każdy ząb z osobna, kontrolując przy tym siłę nacisku.

18 thoughts on “Elektryczna szczoteczka do zębów i jej dobroczynny wpływ na zdrowie

 1. Noszę aparat ortodontyczny i gdyby nie szczoteczka elektryczna nie mogłabym dokładnie wyczyścić zębów. Ktoś to ją wymyślił miał świetny pomysł. A co do pozytywnego wpływu na zdrowie, to przy myciu zębów się relaksuje, dzięki wibracjom szczoteczki potrafię wyłączyć myślenie i skupić się na sobie.

 2. Również uważam, że szczoteczka elektryczna to dobry i pożyteczny wynalazek. Pozwala na dokładniejsze oczyszczenie zębów i usunięcie płytki nazębnej w krótkim czasie i dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Osobiście stosuję taką szczoteczkę i jestem zadowolona.

 3. A ja jakoś sie zraziłam do szczoteczki elektrycznej.Zaczęłam nią myć zęby i nie miałam wogóle wyczucia jak nią szczotkować zęby.Przycisnęłam trochę mocniej i zaraz końcówka pękła.Zezłościłam sie i już nigdy więcej nie użyłam jej.Wolę te zwykłe szczoteczki.Może kiedyś zmienię zdanie ale na razie pozostanę przy starym nawyku.

 4. Nie wiedziałam, że używanie elektrycznej szczoteczki do zębów ma tak bardzo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Nosiłam się z zamiarem jej kupna, ale zawsze zastanawiałam się, czy faktycznie nie wystarczy mi zwykła.

 5. Bardzo ciekawy artykuł. Najczęściej używam szczoteczkę elektrycznych i są nieporównywalnie lepsze od tych manualnych. Przede wszystkim czyszczą dokładniej, nawet moja dentystka mówi, żebym nie zmieniał ma manualną bo szkoda na nią czasu i kasy, lepiej kupić elektryczną

 6. Nie wyobrażam sobie już życia bez szczoteczki elektrycznej. Zwykła nie jest w stanie domyć tak zębów jak elektryczna! A w połączeniu z wybielającą pastą do zębów to bajeczny efekt!!!

 7. Tego to nie wiedziałam, że osoby praworęczne mają skłonności do szczotkowania jednej strony szczęki bardziej niż drugiej..Muszę to sprawdzić na sobie, chociaż teraz jak już to wiem to pewnie będę to kontrolować 🙂

 8. Z tym szkliwem to trzeba mega uważać, bo ja mam strasznie delikatne zęby i dentystka zalecała mi delikatne włosie w szczoteczce i specjalną pastę wspierającą szkliwo i żadnych past wybielających!

 9. Mam bardzo słabe zęby i fatalne szkliwo. Po ostatniej wizycie u dentysty zainwestowałem w specjalistyczną pastę i szczoteczkę z delikatnym włosiem, żeby wspierać szkliwo w zębach

 10. A ja nie lubię szczoteczkę elektrycznych, nigdy nie mogę się do nich przyzwyczaić, wolę ręczne mycie zębów, zawsze używam tylko zwykłej szczoteczki i nie mam najmniejszego problemu z zębami, nigdy żadnego kamienia ani chorób

 11. ja osobiście preferuję szczoteczkę manualną, ale za to moją sześcioletnia córeczką swoje ząbki czyści tylko i wyłącznie elektryczną szczoteczką do zębów. Może to i lepiej bo jej ząbki będą dokładniej wyczyszczone

 12. Za każdym razem, kiedy używam elektrycznej szczoteczki, mam wrażenie, że moje zęby są czystsze niż po użyciu manualnej. Być może jest to tylko moje subiektywne odczucie, a być może te rotacyjne ruchy faktycznie lepiej wymiatają resztki jedzenia 😉 Ja jestem zadowolona i trudno byłoby mi na nowo przyzwyczaić się do tradycyjnej szczoteczki.

 13. Kupując moją pierwsza szczoteczke elektryczna nie myślałam ze ma ona az taki dobry wpływ na zdrowie. Kupiłam ją bo był na to „HIT” każdy ja chciał mieć. Teraz nie wyobrazam sobie myć ząbkow zwykła sztoteczką, jestem już tak przyzwyczajona do elektrycznej że chyba nigdy nic jej nie zastąpi. Po tej wiadomości ze szczteczka wpływa dobrze na zdrowie jeszcze bardziej mnie przekonała szczoteczka elektryczna.

 14. Nawet nie miałam pojęcia, że elektryczna szczoteczka do zębów której używam może troszkę z lenistwa i dla ułatwienia sobie życia, ma tak dobroczynny wpływ na całe moje zdrowie. Bardzo dziękuję za ten artykuł …

 15. Szczoteczki elektryczne są lepsze i to każdy dentysta powie. Po prostu czyszczą one dokładniej , ma się czystsze zęby i mniej kamienia. A poza tym oszczędza się energię. Nie wyobrażam sobie po tylu latach używania elektrycznej przejść z powrotem na zwykłą

 16. Tak, szczoteczka elektryczna super czyści zęby. Ja mam manię na tym punkcie, nie lubię osadu na zębach. Jednak odkąd noszę aparat ortodontyczny przestałam ją stosować z obawy uszkodzenia aparatu. Ewelina C.P. pisze, że właśnie mając aparat stosuje szczoteczkę elektryczną… Cóż, spróbuję delikatnie 🙂

 17. szczoteczka elektryczna jest zdecydowanie o wiele lepsza niż zwykła, manualna szczoteczka do zębów. Szczoteczka elektryczna dociera nawet w trudno dostępne miejsca gdzie zwykłą szczoteczką byłoby trudno dotrzeć.

 18. Nigdy nie używałam elektrycznej szczoteczki do zębów. Zawsze korzystam z tych tradycyjnych. Może w końcu się zmobilizuję i zainwestuję w taką elektryczną, skoro jest lepsza od zwykłej.

Comments are closed.